Yunus Emre'nin Karaman'daki kültürel mirası

Yunus Emre'nin Karaman'daki kültürel mirası

Farklı yerlerdeki cami, tekke, hazire, çeşme, imaret, mezar taşlarının incelenmesi ile Yunus Emre’nin Karaman'daki somut kültürel mirasını ortaya koyan dev araştırma yayımlandı.

Araştırma çalışmaları ve yazıları ile Karaman tarihine ışık tutan araştırmacı yazar Yusuf Yıldırım'ın, 6 yıllık çalışma ile ortaya çıkan eseri Yunus Emre'nin Karaman'daki Kültürel Mirası adlı eserinin basımı tamamlandı.

Yusuf Yıldırım, Karaman Belediyesi katkılarıyla yayımlanan yeni eserini şu ifadelerle tanıttı:

"Mart 2015'te çalışmaya  başladığım ve sürekli araştırarak geliştirdiğim çalışma nihayet basıldı ve yayına girdi. Yarın inşallah elimizde olacak.

Asırlar gerisinden bugüne, Karaman’da Yunus Emre merkezli oluşan gerçek tarih! Ya da cami, tekke, hazire, imaret, mezar taşları, çeşme ile Yunus Emre’nin somut kültürel mirası! 

Yunus Emre çevresinde menkıbe, hikaye ve rüya anlatımlarıyla ortaya çıkmış inanç örgülü sözlü kültürü! Seyyah notları, araştırma ve inceleme, hatıra, çizim, yayınlar ile Yunus Emre’ye dair yazılı kültür... Vakıf, mâlî, adlî vb.yollarla Osmanlı’nın bizzat kaydettiği arşiv! Yunus’un sonsuzluğa saldığı Divanı! Karaman Nüshası!

Her biri başka bir yerde olan bu kaynakları “Yunus Emre’nin Karaman’daki Kültürel Mirası” adı altında bir araya getirerek onun mirasını daha görünür hale getirdiğime inanıyorum.

Evliya Çelebi, Süheyl Ünver, Sapancalı Hasan Hüsnü, Ömer Lütfi Barkan, İbrahim Hakkı Konyalı, Feridun Nafiz Uzluk, Abdülbaki Gölpınarlı, Ahmet Talat Duru gibi birçok tarihi kişilik bu eserle Karaman’da Yunus Emre etrafında tekraren bir araya geldi. Onlara ait hatıra, inceleme, not vb. kayıtlar topluca bu esere taşındı.

Böylece bu eserle Yunus Emre’nin Kültürel Mirası’na ait tablo tamamlanmış oldu.

Eserde anlatım okuyucu merkezli gerçekleştirildi. Onlar için son derece açık, akıcı bir dil kullanılarak çok zor konular, anlaşılır hale getirildi."

Değerli araştırmacı Yusuf Yıldırım'ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Yunus Emre'nin Karaman'daki kültürel mirası içeriği, 14 Nisan 2021 tarihinde karamanonline.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha