Karaman'a Ad Verenler - Koçak Dede

Karaman'a Ad Verenler - Koçak Dede içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Bizim Karaman kategorisinde yer alan Karaman'a Ad Verenler - Koçak Dede yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Yaşadığı mahalleye adı verilen Karaman’ın manevi mimarlarından Koçak Dede Osmanlı Dönemi tasavvuf erbabından bir zat idi.

Karaman’ın manevi mimarlarından olduğu söylenen ve yaşadığı mahalleye adı verilen Koçak Dede (Küçük Dede) hakkında çok bilgi bulunmamaktadır. Koçak Dede, Karaman’ın ulularından sayılmıştır.

Aynı zamanda Küçük Dede Mescidi’ni yaptıran, Osmanlı Dönemi’nin tasavvuf erbabından Küçük Dede belgelere göre; “Ahmed Şeybanî hazretlerinin müntesibi” ve Halveti Tarikatı şeyhlerindendi.

Bu tasavvuf büyüğünün türbesi, Koçakdede sokağında bulunan ve günümüze ulaşamayan küçük bir tekke içinde idi.

Kitabesi bulunmayan Küçük Dede Mescidi’nin adı Kanuni Dönemi’nde yapılan 937/1530 tahririnde “Vakf-ı Mescid-i Küçük Dede” olarak tespit edildiğine göre XV. yüzyıl sonlarında, Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiş olmalıdır.

Belgelerde “Küçük Dede” olarak geçen mescit, küçük kelimesinin halk arasında değişime uğramasıyla “Koçak Dede” veya “Köçek Dede” adını almıştır. Karşısında hâlâ ayakta olan Aşiranlı Çeşmesi vardı.

Kaynak: Andaç, Karaman Belediyesi yayını

Karaman'a Ad Verenler - Koçak Dede içeriği, 02 Aralık 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha