Karaman Mescitleri - Seyit Abdurrahman Efendi Mescidi

Karaman Mescitleri - Seyit Abdurrahman Efendi Mescidi içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Bizim Karaman kategorisinde yer alan Karaman Mescitleri - Seyit Abdurrahman Efendi Mescidi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Seyit Abdurrahman Efendi Mescidi, adından da anlaşıldığı gibi Seyit Abdurrahman Efendi tarafından yaptırılmış olup Kirişçi Baba Mahallesi’nde bulunuyordu.

Osmanlı vakıf tahrirlerinde adı geçmeyen mescitle ilgili Hurufat Defterleri ve Lârende Kadı Sicilleri’nde sınırlı sayıda belgeye ulaşılmış olup ulaşılabilen en eskisi 29 Rebiyülevvel 1219/8 Temmuz 1804 tarihlidir. Buna göre mescit, XVIII. yüzyılın ikinci yarısında faal idi. Mescidin imamı olmadığından Feyzullah Halife, ücretsiz olarak beratla atanmıştır.

Diğer bir belgeye göre ise Feyzullah Halife vefat etmiş, yerine oğlu Seyit Abdullah, 09 Zilhicce 1240/25 Temmuz 1825’te beratla imam olarak görevlendirilmiştir.

Bundan sonra mabetle ilgili bir kayda rastlanmadığına göre XIX. yüzyılın ikinci yarısından sonra yıkılmış olmalıdır.

Karaman Mescitleri - Seyit Abdurrahman Efendi Mescidi içeriği, 06 Aralık 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha