Karaman Mescitleri - Sadıkoğlu Mescidi

Karaman Mescitleri - Sadıkoğlu Mescidi içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Bizim Karaman kategorisinde yer alan Karaman Mescitleri - Sadıkoğlu Mescidi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Sadıkoğlu Mescidi, Karaman kent merkezindeki eski mahallelerden biri olan Hacı Celal’de bulunuyordu.

Sadıkoğlu Mescidi’nin banisi Sadıkoğlu ismindeki bir hayırseverdi. Ulaşılabilen en eski belge, Ramazan 1157/Ekim-Kasım 1744 tarihli bir atama kaydı olduğuna göre mabet, en geç XVIII. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olmalıdır.

Sadıkoğlu Mescidi’nin günümüze kadar ayakta kalamadığına bakılırsa yörede yaygın olarak kullanılan kerpiç ve moloz taş malzemeden, geleneksel yöntemlerle inşa edilmiş olmalıdır.

Sadıkoğlu Mescidi’nin vakfiyesi ile ilgili bir bilgiye henüz ulaşılamamıştır. Bununla birlikte mescide gelir getiren vakıflarının olduğu bilinmektedir. Mescit vakfına ait 1844-1845’te bir dönüm bahçe bulunuyordu.

Sadıkoğlu Mescidi’nin imam kadrosuna ele alınan dönemde atamalar yapılmıştır. İmamı olmadığı gerekçesiyle ücretsiz olarak görev yapmak üzere Veli Halife, Ramazan 1157/Ekim-Kasım 1744 tarihinde atanmıştır. Veli Halife’nin vefat etmesiyle yerine evasıt-ı Şaban 1167/3-12 Haziran 1754 tarihinde Seyit Mehmet Halife tayin edilmiştir.

Larende/Karaman Kenti Osmanlı Klasik Eğitim Kurumları 1600-1839, Dr. İbrahim Hakkı Akman

Karaman Mescitleri - Sadıkoğlu Mescidi içeriği, 06 Aralık 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha