Karaman Mescitleri - Ali Baba Mescidi

Karaman Mescitleri - Ali Baba Mescidi içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Bizim Karaman kategorisinde yer alan Karaman Mescitleri - Ali Baba Mescidi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Belgelerde ismi “Şeyh Ali Baba”, “Ali Baba”, “Şeyh Ali” gibi isimlerle geçen mescit, Köhnebedesten Mahallesi’nde bulunuyordu. Başka bir belgede ise Köhnebedesten’e yakın, Hisar Mahallesi’nde gösterilmiştir.

Şeyh Ali Baba Mescidi’nin ismine bakılırsa banisi, Şeyh Ali ismindeki bir tasavvuf mensubu olmalıdır. Mescide ait ilk bilgilerin tespit edildiği Hurufat Defterleri’nde, en erken tarihli atama kaydı, Muharrem 1108/Temmuz-Ağustos 1696’dır. Buna göre mabedin, en geç XVII. yüzyıl ortalarında yaptırıldığı söylenebilir. 

Şeyh Ali Baba Mescidi günümüze ulaşamamış olup mimari yapısı ile ilgili herhangi bir belge şimdilik bulunmamaktadır. Ayakta kalamayan diğer mabetlerde olduğu gibi taş ve kerpiç malzemeden, toprak damlı olarak inşa edilmiş olmalıdır.

Vakfiyesi hakkında şimdilik bir bilgiye ulaşılamayan mescidin, vakfına yapılan mütevelli atamalarından birtakım vakıflarının bulunduğu anlaşılmaktadır. Lakin bunların neler olduğu tespit edilememiştir.

Ali Baba/Şeyh Ali Baba Mescidi’ne sınırlı sayıda imam ve mütevelli atamaları yapılmıştır. Genellikle imam olanlar mütevellilik görevini de üstlenmişlerdir. Mescitte bir akçe ücretle imam olan Mehmet’in vefat etmesiyle yerine Ahmet, Şevval 1108/Nisan-Mayıs 1697 tarihinde atanmıştır.

Larende/Karaman Kenti Osmanlı Klasik Eğitim Kurumları 1600-1839, Dr. İbrahim Hakkı Akman

Karaman Mescitleri - Ali Baba Mescidi içeriği, 05 Aralık 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha