Karaman Köyleri - Yazılı Köyü (Göndere)

Karaman Köyleri - Yazılı Köyü (Göndere) içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Karaman Köyleri - Yazılı Köyü (Göndere) yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Eski adı Göndere olan Yazılı Köyü, Karaman Merkez'in batısında ve Merkeze 10 km uzaklıkta olup 1050 metre rakımdadır. Karaman Kızılyaka yolunun üzerinde bulunmaktadır. Yollarbaşı, Çakırbağ, Çavuşpınarı, Pınarbaşı ile çevrilidir.

Bu köyümüz oldukça eskidir. 1580 yılında 111 nüfuslu bir köydür. 1922 yılında 15 hanede 76 nüfus olduğunu görüyoruz ki bu tarihte köydür. 1925 yılında 85, 1935 yılında 217, 1945 yılında 249, 1955 yılında 395, 1975 yılında 319, 1990 yılında 236 ve 2014 yılında ise; 57 erkek, 56 kadın, toplam 113 nüfusu vardır.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1520 yılında yapılan tahrirde bu köyün sınırları içerisinde bulunan Menderegümü adlı bir 38 hane 86 nüfuslu bir köy daha bulunmaktadır. Ancak diğer köylerde olduğu gibi bu köylerde güvenlik, kıtlık vs. nedenlerle dağılmışlardır. Ya da geçimleri için daha iyi olabilecek başka yerlere göç etmişlerdir. Karamanoğulları zamanında Karaman bölgesinde çok sayıda köy ve çok kalabalık nüfus bulunmaktadır.

Eskiden buraları Yollarbaşı’nda oturan Sipahi Ağa’nın tımarı ve zatıdır. Sadece burası değil, aynı zamanda Pınarbaşı, Menderegümü, Yollarbaşı Akçamahmut mevkileri de bu sipahinindir. Sipahilik sistemi devletin zararına olmaya başlayınca 1840 yılında kaldırılmış, sahip oldukları toprakların bir kısmı bunlara emeklilik hakkı olarak bırakılmıştır. İşte bunlardan Yollarbaşılı Sipahioğulları soyundan Necip Ağaların yönetimindedir. Bu nedenle burada sadece çoban ve çiftçiler kalmıştır. Yolarbaşılı Sipahilerin buradaki çiftlikte bir köşkleri vardır.

1844 yılı Temettuat defterine göre Göndere’de 10 hane bulunmaktadır. Bu defterdeki kayıtta “Sahibi Necip Ağa Kerimeleri Esma, Hatice, Şerife hatunlar olduğu ve Hass-ı humayun dahilinde bulunduğu” yazılıdır. Bu hanelerin lakapları şöyledir. Dede Mehmet Oğlu Ali, Arap Mustafa Oğlu İbrahim, Alagöz Mustafa Oğlu Abdurrahman, Abbasoğlu Ali, Abdurrahman Oğlu Ahmet, İlyas Oğlu Hacı Derviş, Zozalı Ahmet Oğlu Mehmet, Kadı Abdullah Oğlu Mustafa, Safranın Mustafa Oğlu Ahmet, Camuscu Halil Oğlu Ahmet.

Çeşitli olaylar nedeniyle yönetemeyecek duruma gelen Sipahizadeler buraları Pınarbaşılılara satmak istemiş ancak onlar almamıştır. Bunun üzerine aslen Bozkır İlçesinin Soğucak, Kovanlık ve Depelice köylerinden beş on kişiye satmıştır. Burasını satın alan Bozkırlılar buraya yerleşmeye başlamışlardır. Burada çoğalınca 1922 yılında burası muhtarlık olmuştur.

Öz Türkçe olan Göndere ismi değiştirilerek, tarlaya, araziye de yazı denmesi dolayısıyla arazili, tarlalı anlamına gelen “Yazılı” ismi konmuştur.

Köy Kasaba taşı denilen yassı taşlarla evler ve duvarlar inşa etmiştir. Çok hoş bir görünümü vardır. Yol kenarında suyu daima akan pınarlarından çeşmeler yapılmıştır. Yine köyün Kızılyaka tarafında yol üzerinde su sarnıcı bulunmaktadır.

Köy halkının temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Son yıllarda bahçe tarımı ile büyükbaş hayvancılık gelişme göstermiştir. Köyün Karaman Merkeze yakın olması dolaysıyla oldukça göç vermiştir.

Karaman Yazılı Köyü'ne nasıl gidilir?

Karaman - Yazılı Köyü arası mesafe yaklaşık 9 kilometredir. Karaman'dan Yazılı Köyü'ne ulaşmak için gereken süre ise yaklaşık 10 dakikadır.

⚬ Yol tarifi al    ⚬ Google Haritalar ile aç    ⚬ Google Earth ile aç

Kaynak: Osman Ülkümen

Karaman Köyleri - Yazılı Köyü (Göndere) içeriği, 14 Kasım 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha