Karaman Köyleri - Narlıdere Köyü (Avgan)

Karaman Köyleri - Narlıdere Köyü (Avgan) içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Karaman Köyleri - Narlıdere Köyü (Avgan) yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Eski adı Avgan (Afgan) olan Narlıdere Köyü Karaman Merkez’in güney-batısında ve Merkeze 32 km uzaklıkta olup 1234 metre yükseltidedir. Bucakkışla, Çukurbağ, Çukur köyü komşularıdır. Köy yerleşkesi derin bir vadinin içerisindedir. Osmanlı belgelerinde ve daha 1922 yılı kayıtlarında adı Afgan olarak geçmektedir.

Köyün nüfusu; 1894 yılında 412, 1904 yılında 514, 1922 yılında 83 hanede 386, 1925 yılında 499, 1945 yılında 491, 1955 yılında 622, 1965 yılında 753, 1975 yılında 846, 1990 yılında 544 ve 2014 yılında 129 erkek, 113 kadın, toplam 242 olarak saptanmıştır.

Karaman merkezine bağlı köyün, Karamanoğlu Beyliği zamanında kurulduğu rivayet edilir. Karamanoğlu Mehmet Bey'in ve sonraları diğer Karaman beylerinin avlanmak amacıyla bu mevkie geldiği, planladığı zamandan daha fazla kaldığı bu nedenle buraya Avagandık dediği ve sonrasında da köyün adının Avgan olarak kaldığı söylenir. 1921 yılına kadar nahiye merkezidir. Bu tarihte nahiye merkezi daha kalabalık olan Başkışla köyüne geçmiştir.

Köy halkı Cerit, İmamuşağı, Bolacalı, Horzum, Bahşiş, Melemenci, Bozahmetli gibi aşiretlerden meydana gelmektedir. 1844 Temettuat Defterine göre 21 hane vergi veren aile bulunmaktadır. Bu tarihte köyde bulunan aileler ve lakapları şöyledir: İmamHacı İbrahim Oğlu Süleyman, Mustafa’nın İbrahim, Numan Oğlu Abdülkerim, Ebubekir Oğlu Mehmet, Kara Mustafa Oğlu Mehmet, Ahmet Oğlu Camus Ali, Kethüda Mustafa Oğlu Mehmet, Ezcalid Ahmet Oğlu Abdi, Hıdıroğlu Mehmet, Hacıoğlu Süleyman, Emir Memiş Oğlu Halil, Ak Hüseyin Oğlu Ahmet, Kethüda Memiş, Kethüdaoğlu Mehmet, Rum Hasan Oğlu Mustafa, Hacı Hasan Oğlu Şıh Ali, Küllü Mehmet Oğlu İbiş, İmam Süleymanoğlu Hasan, Numan Oğlu İbrahim, Çelik hasan Oğlu Hüseyin, Abdullah Oğlu Abdülkerim.

1962 yılında köyün adı Gündoğan olarak değiştirilmiştir. Ancak, bu ismin köyün arazi şartları göze alındığında uygun olamayacağı anlaşılınca 1988 yılında bugünkü ismi olan Narlıdere ismi verilmiştir. İsmi en fazla değişen köylerimizden birisidir. Afgan, Avgan, Gündoğan, isimleri ile bilinen köy bol miktarda nar yetiştirilmesi, nar bahçeleri nedeniyle ve köy dere içerisine kurulu olması sebebiyle “Narlıdere” ismini almıştır.

Köyün Eskihisar yöresinde eski binaların basit temelleri görülmektedir. Ancak ilk çağ yaşantısına ait bulgu gözükmemektedir. Önceleri burası oldukça ormanlık ve sığ bir bölgedir. Her çeşit hayvanın rahatlıkla barınabileceği bir yapıya sahiptir. Yörede Kaplantaşı adlı bir yerin olması burada kaplan bile bulunduğunu akla getirir.

Köyün Mengik adlı bir yaylasının bulunması ve Mengik yaylası ile köy arasındaki sivri kayaya Bulgar kayası denmesi değişik ipuçları vermektedir. Mengik, muhtemelen Mengücüklerden gelmedir. Bunlar Güneydoğu Anadolu’ya ilk yerleşen Türk boylarından birisidir. Bulgar ismi ise Karamanoğullarına bağlı olan Bulgar Dağlarında yaşayan ve savaşlarda sapanla taş atmada usta olan aşirettir. Muhtemelen bu aşiretlerden buralarda yurt tutanlar olmuştur.

Köyün piknik yeri olan Hızırilyas Pınarı’nın suyunun çeşitli cilt hastalıkları ve ekzemaya iyi geldiği söylenmektedir. Bu köyümüz bulunduğu coğrafyadan dolayı kıtlık çekmezler. Aslen Dağal köyünden olan Âşık Kerim’in bu köy için yazdığı bir dörtlük şöyledir:

Âşıklar pirinin sözünü tutar

Dudusu, kumrusu durmayıp öter

Burada meyveler, çiçekler biter

Açılır sümbülü, gülü Avgan’ın.

Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Özellikle sebze tarımında adından söz ettiren köyümüzde son yıllarda seracılık da gelişme göstermektedir. Mersin yöresinden sonra ilk olarak Avgan’ın sebzesi Karaman pazarına gelir. Bu köyümüz nar yetiştiriciliği ile de ünlüdür. Özellikle Devedişi nar cinsi tanınmıştır. Meyve tarımı ve bahçecilik yaygındır. Doğal güzelliği ile, suları ve coğrafyası ile güzel bir köyümüzdür.

Karaman Narlıdere Köyü'ne nasıl gidilir?

Karaman - Narlıdere Köyü arası mesafe yaklaşık 32 kilometredir. Karaman'dan Narlıdere Köyü'ne ulaşmak için gereken süre ise yaklaşık 30 dakikadır.

⚬ Yol tarifi al    ⚬ Google Haritalar ile aç    ⚬ Google Earth ile aç

Kaynak: Osman Ülkümen

Karaman Köyleri - Narlıdere Köyü (Avgan) içeriği, 14 Kasım 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha