Karaman Köyleri - Bozkandak Köyü

Karaman Köyleri - Bozkandak Köyü içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Karaman Köyleri - Bozkandak Köyü yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Karaman Merkez'in güney batısında ve Merkeze 35 km uzaklıkta olup 1270 metre rakımdadır. Hacıbaba Dağın’ın güneyindeki küçük bir tepenin güneyinde yer almaktadır. Doğusunda Kızılyaka Köyü ve güney doğusunda Damlapınar köyü bulunur. Kuzey batısında ise Muratdede, güney-batısında Şıhlar ve batısında ise Alanözü köyleri bulunmaktadır. Doğusunda meşe ve ardıçlarla kaplı bir tepe, kuzeyinde tarım arazileri, güneyinde bağlar, doğusunda bağlar ve tarım arazileri,  kuzey batısı küçük orman ve bahçelerle dolu hem dağ hem de ova görünümündedir.

Köyün nüfusu1894 yılında 258, 1904 yılında 320, 1922 yılında 52 hane ve 288 nüfus, 1925 yılında 322, 1950’de 464, 1960’ta 552, 1970’te 648, 1980’de 683, 2002‘ 680, 2014 yılında ise 188 kadın ve 193 erkek olmak üzere toplam 381’e gerilemiştir. 1880 yılında Bozkır’ın Belviran Kasabasına bağlı iken 1894 tarihinde Karaman’a bağlı Gaferiyad (Kâzımkarabekir) bucağına bağlanmıştır. Daha sonra Başkışla’da bucak kurulunca buraya bağlanmıştır.

900 metreden az rakıma sahip Göksu nehrine yakındır. Bu nehir çevresinde köy halkının üzüm bağlarının bulunması aynı günde iki iklimi yaşatmaktadır. Köy, bulunduğu bölgede en fazla akarsu kaynağına sahiptir.

Köy; doğusundaki Kızılyaka köyüne 5 km, güneyindeki damlapınar (Manyan) köyüne 4 km, güneybatısındaki Şeyhler köyüne 3 km, batısındaki Güneysınır ilçesine bağlı Alan özü beldesine 8 km, kuzeyindeki Muratdede (Mastad) köyüne 3,5 km uzaklıktadır. Gülcan, köy halkının Muratdede ile aynı aşirete bağlı olduğunu sanmaktadır.

Köyün adı coğrafi yapısıyla ilgilidir. Kandak deyimi eski Türkçede, engebeli, dilim dilim dereciklerle kaplı, çukurluklu araziler anlamına gelir. Köyün bağ ve bahçelerinin yer aldığı alanlar, engebeli ve dilim, dilimdir. Toprağının rengi de bozdur. Bu nedenle köye “Bozkandak” ismi verilmiştir.

Bozkandakta bulunan sülaleler şunlardır: Efehilimler, Hamzaevi, İmamevi, Kecimenler, Sofular, Şapçılar, Memişkiyalar, Bambiller, Gıraliler, Şıhlar, Çetmililer, Havvagiller, Şeytancılar.

1844 yılındaki Temettuat Defterlerine göre köyde bulunan aileler ve lakapları şöyledir: Hüseyin efendi İmam, Hatip Mehmet Efendi, Mehmet Kethüda, Durmuşoğlu Mehmet, Halimoğlu, Baltaoğlu, İsaoğlu, Süleymanoğlu Hasan, Kara Mehmetoğlu, Yusufoğlu Yakup, İmamoğlu İbrahim, Süleymanoğlu Süleyman, Cemiloğlu Mustafa, Deli Alioğlu Kara Ahmet, Alaiyeli Ali, Kör Ömer, Yusufoğlu Abdülhalim, Yusufoğlu Hasan, Civiloğlu Mehmet, Civiloğlu Küçük Ali, Hacı hasanoğlu, Gaffarın Hasan, Şaşı İbrahim, Haliloğlu Süleyman, İsanın Süleyman, Çömezinoğlu Hasan, İsanın Veli, Hamzaoğlu Memiş, Kışlak Mustafa, Delioğlanınoğlu, Söylemez Hıdıroğlu, Battaloğlu, Göçüoğlu, Resul, Deli Abdullahoğlu, Hacı Seyitoğlu, Hamzaoğlu, Salihoğlu, Uzun Amcaoğlu, Kör Abdülbaki, Dervişoğlu Seyyit, Resuloğlu Mehmet, Büyük Alinin Gaffar, Bambıloğlu, Himmetoğlu Deli Abdi, Durmuşoğlu But Ahmet, Molla Mehmedinoğlu gibi 56 hane kayıtlıdır. 

Aslen Başkışlalı Âşık Gufrani bir şiirinde “Bozkandak gibi köy gelmez cihana” diyerek köy hakkındaki düşüncelerini dile getirmiştir. Köyün önündeki arazilerin bir kısmının Şeyhler köyündeki Yalıncak Dede Zaviyesine ait olduğu vakıflar defterlerinde geçmektedir. 

Köyümüzde okuma/yazma oranı % 99 olup önemli mevkilere gelmiş vatandaşlarımız vardır. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektörü Sayın Sabri Gökmen de Bozkandaklıdır. Köyümüzde iskân olarak yapılan evlerin iki katlı olduğu görülür. Alt katları ahır ve ambar üst katları ise mesken olarak kullanılmaktadır. Köyün belli başlı gelir kaynağı bağcılık olup tarım ve hayvancılıkta yapılmaktadır.

Köyümüzde, köyümüz ve şeyhler köyü arasında Samrak adı verilen bir mevkideki medresede eğitim vermekte olan ve Yalıncak Sultan adıyla bilinen bir zatın mezarı bulunmaktadır. Bu mezarlık köylünün Dede dediği bir mevkidedir. Komşumuz şeyhler köyünde de bu zatın oğlu olan Taç Ahmet’in mezarları bulunmaktadır. Buraları insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Halk arasında da bu iki insanla ilgili olarak bazı rivayetler dolaşmaktadır.

Yalıncak Sultan, Sarmakta ki medresede eğitim verirken bunun kötü amaçlı bir eğitim olduğunu düşünen devrin bazı ileri gelenleri tarafından cezalandırılması düşünülmüş. Ve bu cezanın caydırıcı nitelikte olabilmesi için fırında yakılarak gerçekleştirilmesi gerektiğini ileri sürmüşler.

Yetkili kişiler tarafından yakalanıp fırına yakılmak için getirilmiş ve fırına atılmış ancak fırındaki alevler Yalıncak Sultanı yakmamış. Fırının kapağı ateş tamamen söndükten sonra açılınca millet ne yapacağını bilmez bir halde şaşırmış, ne bir yanık izi, ne bir çizik bile almadan fırından çıkan Yalıncak Sultan’ı görürler. Bu mübarek zatın da kabri köyümüzün Dede denilen mevkiinde bulunmaktadır. Yalıncık Sultan’ın mezarının yanında birde Çullu Hoca denilen Ermiş’in mezarı bulunmaktadır. Bu Hocayla ilgili de çeşitli rivayetler vardır. Özellikle yağmur duasında yağmur yağdırması ile ilgili.

Karaman Bozkandak Köyü'ne nasıl gidilir?

Karaman Merkez - Bozkandak Köyü arası mesafe yaklaşık 43 kilometredir. Karaman'dan Bozkandak Köyüne ulaşmanız için geçecek süre ise yaklaşık 46 dakikadır.

⚬ Yol tarifi al    ⚬ Google Haritalar ile aç    ⚬ Google Earth ile aç

Kaynak: Osman Ülkümen

Karaman Köyleri - Bozkandak Köyü içeriği, 11 Kasım 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha