Karaman Gelenek ve Görenekleri - Sünnet Düğünü

Karaman Gelenek ve Görenekleri - Sünnet Düğünü içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Bizim Karaman kategorisinde yer alan Karaman Gelenek ve Görenekleri - Sünnet Düğünü yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Karaman'ın sünnet düğünleri de belli geleneklere bağlı olarak gerçekleştirilirdi.

Anne ve baba çocuklarını sünnet ettirmeye karar verirler ve aile büyükleri ile sünnet günü kararlaştırılır. Davetiye bastırılarak, eş dost sünnete çağrılır. Davetiyede mutlaka sünnet ile ilgili dörtlükler yer alır. Çocuğa sünnet için elbise ve ihtiyaçları alınırdı.

Sünnet genellikle Cumartesi ve Pazar günleri öğle saatlerinde yapılır. Saat 9.00’dan itibaren davul ve zurna (klarnet) eşliğinde sünnet olacak çocuk ve arkadaşları oynarlar. Saat 11.00 civarında sünnet olacak çoçuk ve arkadaşları davul-zurna eşliğinde arabalarla konvoy oluşturarak şehirde tur atarlar, çocuk bazen ata ve faytona bindirilir. Saat 11.30 sularında 4-5 hocadan oluşan ekip Kur’an-ı Kerim okur, Mevlid-i Şerif okurlar, bu arada da sünnetçi eve kadar gelerek çocuğu sünnet eder. Sünnet merasiminden sonra çocuğun yakınları ve gelen misafirler çocuğa, altın ve para takarlar, çeşitli hediyeler verirlerdi.

Son olarak da öğle yemeği (genellikle etli ekmek) yenir. Üzerine ayran, meşrubat ve çay içilir. Misafirler yavaş yavaş dağılmaya başlarlar ve ayrılırken de tekrar “Mübarek Olsun” demeyi ihmal etmezlerdi.

Kaynak: Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Karaman Gelenek ve Görenekleri - Sünnet Düğünü içeriği, 03 Kasım 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha