Ermenek Köyleri - Pınarönü Köyü (İresiller)

Ermenek Köyleri - Pınarönü Köyü (İresiller) içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Ermenek Köyleri - Pınarönü Köyü (İresiller) yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Ermenek'in güneybatısında ve Ermenek Merkeze 43 km uzaklıktadır. Köy önceden Sarıvadi (Özlüce) köyünün bir mahallesi konumunda iken 1934 yılında buradan ayrılarak müstakil köy olmuştur.

Köyün yakınındaki Pınarönü mevkii ve Pınarönü Köprüsünden dolayı köye Pınarönü adı verilmiştir. Tarihi, kültürü ve etnografyası ile Sarıvadi köyü ve köylüleri ile aynıdır.

Ermenek Barajı yapılınca köye ulaşım oldukça uzamıştır. Çünkü köy hemen Ermenek Barajının güney yanındadır. Aslında arazisi oldukça geniş ve verimlidir. Ancak bu toprakların çoğunluğu Özlüce Köyü halkına aittir. Pınarönü Köyü topraklarının verimli olan Ermenek Çayı kenarındaki tarlaları ise baraj gölünün altında kalmıştır. Bu bakımdan köy dışa aşırı derecede göç vermektedir.

Köyün temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ermenek Baraj gölü oluşması ile birlikte balıkçılık gibi yeni gelir kaynakları doğmaktadır. Köyümüzde özellikle bahçe tarımı, üzüm, elma, ceviz, kiraz gibi ürünlerin yanı sıra sebzecilik de önemli boyutlarda yapılır. Küçükbaş hayvancılığın azaldığı köyde son yıllarda büyükbaş hayvancılık yapılır olmuştur.

Köy yeşillikler içerisinde çok güzel bir görüntüye sahiptir. Masmavi baraj gölüne bakması ayrı bir güzellik katmaktadır. 1835 yılında köyde bulunan hane reislerinin adları ve tarihi Sarivadi köyü bölümünden okunabilir.

Ermenek Pınarönü Köyü'ne nasıl gidilir?

Karaman - Ermenek Pınarönü Köyü arası mesafe yaklaşık 196 kilometredir. Karaman'dan Ermenek Pınarönü Köyü'ne ulaşmak için gereken süre ise yaklaşık 2 saat 50 dakikadır.

⚬ Yol tarifi al    ⚬ Google Haritalar ile aç    ⚬ Google Earth ile aç

Kaynak: Osman Ülkümen

Ermenek Köyleri - Pınarönü Köyü (İresiller) içeriği, 15 Kasım 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha