Zeki Ünal

Zeki Ünal
  • Doğum Tarihi 1940
  • Doğum Yeri Akçaşehir Kasabası
  • Meslek Siyasetçi

1940 yılında Karaman'a bağlı Akçaşehir Kasabası‘nda doğmuştur. Baba adı Kamil, anne adı Hediye‘dir. Sırasıyla Akçaşehir İlkokulu, Karaman Ortaokulu ve Ankara Atatürk Lisesi'ni bitirmiştir. Yüksek öğrenim tahsiline Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Makine Bölümü‘nde başlamış ve Ziraat Alet ve Makineleri Bölümü‘nden 1963 yılında Yüksek Ziraat Mühendisi olarak mezun olmuştur.

Çalışma hayatına 1965‘te Topraksu Adana Çukurova Planlama Grup Amirliği‘nde teknik eleman olarak başlamış, bir yıl sonra Konya Topraksu 6. Bölge Müdürlüğü‘ne nakledilerek önce Mühendis, ardından Başmühendis olarak on yıl çalışmıştır.

1976 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ziraat Genel Müdürlüğü‘ne Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. Bir yıl sonra aynı birime Genel Müdür olmuştur. Ancak bu görevi uzun sürmemiş, 1978‘de görevinden ayrılmıştır. 1980 yılında Bakanlık Müşaviri olan Ünal, 1982 yılında Devlet Planlama Teşkilatı‘na (DPT) geçmiş, 1991 yılına kadar burada görevini sürdürmüştür.

Burada Uzman, Grup Başkanı ve Daire Başkanı gibi görevler üstlenmiştir. Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı‘nda Uzman olarak çalışırken 25 Ağustos 1991‘de istifa etmiş, XIX. Dönem TBMM seçimlerine Karaman‘dan Refah Partisi adayı olarak katılmıştır. 20 Ekim 1991‘de yapılan seçim sonucunda Karaman‘ın ilk milletvekillerinden biri olarak üst üste üç dönem Karaman Milletvekilliği görevinde bulunmuştur (XIX. Dönem Refah Partisi, XX. Dönem Refah Partisi – Fazilet
Partisi, XXI. Dönem Fazilet Partisi – Ak Parti).

İngilizce bilmekte olup, ev ve üç çocuk babasıdır.

Zeki Ünal, 7 Haziran 1995‘te meclis kürsüsünde konuştuğu sırada Meclis Başkanvekili olan Kamer Genç‘e kürsüde bulunan bardaktaki suyu fırlatması ile Türkiye gündemini uzun süre meşgul etmişti.

7 Haziran 1995 tarihinde Başkanvekili Kamer Genç başkanlığında açılan 120. Birleşim uzun tartışmalara sahne olmuşsa da Fikir ve Sanat Eserleri kanun tasarısı kabul edilerek kanunlaşmıştı. Özellikle 32. maddenin görüşmeleri sırasında çıkan tartışmada Başkanvekili Kamer Genç ile RP‘li milletvekilleri arasında tartışma yaşanmıştı. RP Grubu adına söz alan Zeki Ünal, Genç‘in "maddeyle ilgili konuşun!" uyarısı yaparak konuşmasını kesmesi üzerine kürsüde bulunan bardaktaki suyu Başkanlık divanına doğru serpmişti. Diğer partili milletvekillerinin de kürsü önüne toplanmasıyla bir kargaşa ortaya çıkmış, Başkanvekili Genç, Ünal‘a Meclise hakaret ettiği gerekçesi ile TBMM İçtüzüğü‘nün 138. maddesine gereğince meclisten üç birleşim geçici çıkarma cezası vermişti. Zeki Ünal, Meclisten özür dilemişse de verilen ceza Genel Kurulda oylanmış ve Ünal üç birleşim geçici çıkarma cezası almıştı.

24 Aralık 1995‘te yapılan TBMM XX. Dönem genel seçimlerinde Zeki Ünal yeniden Refah Partisi‘nden Karaman adayı gösterilmiş, Abdullah Özbey ile birlikte Karaman‘dan Refah Partisi milletvekili seçilmeyi başarmıştır.

Üç dönem üst üste Karaman milletvekili olan Zeki Ünal, 2002 seçimlerinde aday gösterilmemiş, Ankara‘da yaşamını sürdürmeye devam etmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha