Ali Aksoy

Ali Aksoy
  • Doğum Tarihi 1960
  • Doğum Yeri Güldere Köyü
  • Meslek Müzisyen

1960 yılında Karaman'ın Güldere Köyünde (Gödet) doğdu.

İlköğretimini köyünde tamamladıktan sonra ailesi ile birlikte Karaman'a yerleşerek Orta okulun ardından Karaman Ticaret Meslek Lisesinde eğitimine devam etti. Anadolu Üniversitesi AÖF Halkla İlişkiler Bölümünde yükseköğretimini tamamladı.

İlkokuldan itibaren bağlama çalmaya ilgi duyan Aksoy, yaz aylarında çalışarak ilk bağlamasını satın aldı. Şiir ve edebiyata olan ilgisi de bu yaşlarda başladı.

1985 yılında Burunoba Köyünde vekil öğretmenlik görevi yapan Ali Aksoy, 1990 yılında Karaman Belediyesi Bandosunda göreve başladı. Kültürel etkinliklerde, konserlerde yer aldı. Kısa sürede mahalli kültürel etkinliklerin aranılan isimlerinden olan Aksoy, saz kursları ve şan dersleri faaliyetleriyle öğrenciler yetiştirmeye başladı. 

Karaman Belediyesi bünyesinde oluşturulan Türk Halk Müziği Korosuna da şeflik yapan Ali Aksoy, kendi müzikevini işletmeye başaldı. 

Katıldığı pek çok kültürel faaliyetten ödüller kazandı.

Oğul, Üşüyoru, Sonbahar, Gittin Gideli, Gurbet Elde Akşamları ve Garip adlı bestelerinden oluşturduğu bir demo albüm çalışması da bulunan Ali Aksoy, söz ve beste çalışmalarını sürdürüyor.

Ali Aksoy evli ve 1 çocuk babasıdır.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha