Başyayla Yol Durumu

Başyayla Yol Durumu içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Bizim Başyayla kategorisinde yer alan Başyayla Yol Durumu yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Başyayla İlçesini İl Merkezine il sınırları içerisinden doğrudan bağlantı olabilecek karayolu mevcut değildir. Karaman İl merkezine ulaşım iki ana yoldan yapılmaktadır. Birincisi; Ermenek – Mersin’in Mut İlçesi üzerinden 200 km. mesafe; ikincisi ise Konya’nın Taşkent ve Güneysınır ilçeleri üzerinden 175 km. mesafeli kara yollarıdır. Halkın çoğu Konya ile ulaşımı bu yolla yapmaktadır. Ayrıca Sarıveliler ilçesi üzerinden Alanya 120 km; Ermenek üzerinden ise Anamur 110 km’dir.

İlçe halkı ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Ermenek ilçesi ile akrabalık ve ekonomik bağlarının çok olduğu Konya İline gitmekte ve ihtiyaçlarını da oradan görmektedir. Karaman’a ise resmi işlemleri yapmak için gidilmektedir. İlçemizden Konya’ya günde birkaç defa yolcu minibüsü ve otobüsü sefer yapmaktadır. İlçemizin yolları asfalt olup; engebeli arazi yapısı nedeniyle yolların bir kısmı dar ve virajlı iken son yıllarda yollar genişletilmiştir.

Ayrıca İlçemizi Göztepe Mahallesi-Kışla Çayırı güzergâhından Taşkent’in Balcılar Beldesine (30km.) bağlayan yol da mevcut olup; buradan stabilize yolla Karaman’a ulaşmakta mümkündür.  2009 yılında Balcılar-Kuşu (17 km.) arası asfaltlanmış olup, Kuşu-Başyayla arasındaki mesafede yol yapım çalışması devam etmektedir. Bu yol İl Özel İdaresine bağlı olup, bakım ve onarım çalışmaları yapılmaktadır. Bu güzergâh Cumhuriyetin ilk yıllarında İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan devlet yolu olarak açılmaya başlandığı ancak yarım kaldığı yolun incelenmesinden de anlaşılmaktadır. O yıllarda yol yapımında çalışmış insanlarımız mevcut olmakla birlikte adına da Atatürk Yolu denilmektedir. Antik dönemden, Selçuklu ve Karamanoğullarına ve Osmanlı zamanında bu güzergâh kervan yolu olarak kullanılmıştır. Yol boyunda o tarihlerde konaklamak için kullanılan hanlarda mevcuttur.

Başyayla Yol Durumu içeriği, 15 Kasım 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha