Ayrancı Köyleri - Saray Köyü

Ayrancı Köyleri - Saray Köyü içeriğini okuyabilir, KaramanOnline.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Ayrancı Köyleri - Saray Köyü yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


İlçeye 4 km uzaklıkta, 1130 metre rakımı bulunan köyün, doğusunda Ağızboğaz, batısında Hüyükburun, güneyinde Ayrancı ve kuzeyinde Ambar köyü ile çevrilidir. 

Geniş bir arazi yapısına sahip olan köyün arazilerinin kısıtlı bir bölümü Ayrancı Barajı’ndan sulanmaktadır. Sulak alanlarda bahçeciliğin yanı sıra fasulye, mısır, vb. tarla bitkileri yaygındır. Kıraç arazilerde ise arpa ve buğday yetiştirilir.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de köyün önemli bir gelir kaynağıdır. Kale - Saray - Karaağaç Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin uygulama aşamasında olan Koyunculuk projesi ile hayvancılık daha fazla önem kazanacak ve köyün kalkınmasına katkıda bulunacaktır. Köyün ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanmaktadır. Sulu araziler Ayrancı Barajındaki su durumuna göre sulanabilir. Arazilerin çoğu kıraçtır ve sulama sıkıntısı yaşanmaktadır. Öncelikle ekilen ürünler arpa, buğday, çavdar ve triticaledir. Yıllar önce fazlaca bulunan meyve bahçeleri zamanla bakımsızlıktan kurumuştur.

Daha önceleri Divle Nahiyesinin bir çiftliği olarak kullanılan köy, Divle halkı tarafından 1906 yılında kurulmuştur. Cumhuriyet dönemi ilk kayıtlarında da adı geçen köyümüzün adının Ulusaray olması Uluköy’ün buraya bağlı olduğu izlenimi vermektedir. 1946 yılında Uluköy, Ayrancı’nın bir mahallesi olunca Saray adı ile kalmış ve böyle devam ede gelmiştir.

Köyün altında, kayaların içi oyularak ortası salon, içi karşılıklı odalar haline getirilmiş ve içinde su kuyusu bulunan eski bir yerleşim yeri mevcuttur. Bu yerin eskiden burada yaşamış kavimlerden birinin sarayı olabileceği düşünülerek, köyün “Saray” olarak adlandırıldığı söylenmektedir. Başka bir rivayette; Kocabağ mevkiindeki eski ören yerinde bulunan, saray olduğu tahmin edilen eski bir harabe dolayısıyla Köye “Saray” adı verilmiştir.

Mevcut sığınakların yapısından, buranın Bizanslılar zamanında yaygın olarak iskân edildiği ve sığınakların saldırılara karşı güvenlik amacıyla yapıldığı anlaşılmaktadır. Hatta bahsettiğimiz sarayla Hüyükburun Köyü arasında yer altında tünel bulunmakta ve bu tünelde yer yer yaşama mekânlarının olduğu bilinmektedir. Divle Deresi tarafında mağaralar bulunmaktadır ve bu mağaralar yetmiş öncesine kadar bazen konut olarak kullanılmıştır.

Ayrancı Saray Köyü'ne nasıl gidilir?

Karaman - Ayrancı Saray Köyü arası mesafe yaklaşık 53 kilometredir. Karaman'dan Ayrancı Saray Köyü'ne ulaşmak için gereken süre yaklaşık 44 dakikadır.

⚬ Yol tarifi al    ⚬ Google Haritalar ile aç    ⚬ Google Earth ile aç

Kaynak: Osman Ülkümen

Ayrancı Köyleri - Saray Köyü içeriği, 15 Kasım 2020 tarihinde Karaman Şehir Portalı sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha